c_300_250_16777215_10_images_10575.jpg

 

ترکمن سسی - فرحان اسماعیلی، کارشناس علوم سیاسی در یادداشتی تحلیلی از عملیات روانی گسترده دشمن در ناآرامی های اخیر و از سوء تبعات اقتصادی اجتماعی سیاسی بسیار آن برای کشور و مردم نوشت.


این دانشجوی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه تهران نوشت: نيازها و خواسته‌هاي روزافزون مردم درخصوص مسائل مادی، رواني و اجتماعي و مطالبات سياسي آنان، وقوع كنش‌ها و تجمعات اعتراض‌آميز را ناگزير ساخته است. در نقطۀ آغازین این وضعیت، گروه‌های متخاصم در جهت منافع خود شروع به عملیات روانی گسترده‌ای می‌کنند که هدف آن تأثیرگذاری بر انگیزه‌ها، نگرش‌ها، مواضع و رفتار گروه‌های دوست، دشمن و بی‌طرف در جهت اهداف گروه یا دولت عامل عملیات روانی است.
در این راه نیز از روش‌هایی چون متقاعدسازی، شایعه، تفرقه، تحریک عواطف و انسانیت‌زدایی بهره می‌برند. بنابراین، برخی از افراد جامعه بسيار تلقين‌پذير شده و به آساني تحت تأثیر رهبران متقاعدساز و عوام فريب قرار مي‌گيرند. بدین سبب بسياري از معترضان، بدون تأمل و انديشه و تنها به علت برانگيختگي و هيجان ناشي از تبليغات و مشاهدۀ كنش‌گران، مبادرت به رفتارهاي جمعي هیجانی و خشونت‌آمیز مي‌كنند.
در مجموع كنش‌هاي آشوبگرانۀ شهري، اغلب داراي بار هيجاني و احساسي شديد بوده و جهت‌گيري خردورزانۀ محدودي دارند. گرچه اغلب، مدت استمرار اين كنش‌ها كوتاه است، اما دامنۀ اثرات رواني و سياسي آن‌ها بسيار شديد مي‌باشد.
 در تجمعات اخیر نیز کشور ما از این پیامدها در امان نمانده و موجب پیچیده‌تر شدن وضعیت اقتصادی و شرایط بین‌المللی کشور شده است. این ناآرامی‌ها سبب افزایش بیش از پیش تحریم‌ها، بالا رفتن ریسک سرمایه‌گذاری در کشور، کاهش سرمایه‌گذاری خارجی، به نتیجه نرسیدن پروژه‌های کریدوری و تجاری، تشدید خروج سرمایه و به‌طور کلی از بین رفتن نهاد بازار و آسیب جدی به اقتصاد مملکت شده است. در این شرایط با تشدید نرخ تورم، روز به روز سفرۀ مردم تنگ‌تر شده و دود این آشوب‌ها بیشتر از همه در چشم دهک‌های پایین جامعه رفته است.
افزایش دوقطبی و ناامنی در جامعه، افزایش قومیت‌گرایی، آسیب به هویت و فرهنگ ملی، جوانانی که برای هیچ جان باختند، فیلترینگ اینترنت و نابودی بسیاری از کسب و کارها تنها بخشی از دستاوردهای اغتشاشات اخیر است. وضعیتی که با فتنۀ منافقان داخلی و دشمنان خارجی پیش رفت و رفته رفته وخیم‌‌تر شد. زخم‌هایشان را ملت مظلوم ایران خورند و کیف‌های دلارش را آن‌ها بردند.

فرحان اسماعیلی - دانشجوی ارشد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه تهران

نوشتن دیدگاه

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
- نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ترکمن سسی

turkmensesi

نوین وب گستر

 

 

 

گرمایش تابشی تنور گازی